Nyheter om sosiale medier uke 14
Hvis du er hektet på TikTok og bruker Bluesky, er kanskje Skylight noe for deg. Flere selskaper lanserte nye AI-modeller denne uken. EU vurderer kjempebøter til X og TikTok, og TikTok Notes legges ned. YouTube lanserte nye verktøy for Shorts og TikTok-forbudet i USA ble utsatt igjen. Det var nyhetene fra sosiale medier i uke 14.
Fortsetter etter videoen.
EU vurderer å bøtelegge X og TikTok. Ifølge New York Times vurderer EU å gi X en bot på en milliard dollar for brudd på Digital Services Act. Det er spredningen av ulovlig innhold og feilinformasjon på plattformen som er grunnlaget for en eventuell bot. I tillegg pågår det en separat undersøkelse om spredning av brukergenerert hatprat på X. Det skal fortsatt være mulig at X kan inngå et forlik med EU som innebærer at de gjør endringer som tilfredsstiller kravene i DSA.
Bytedance, som eier TikTok, risikerer en bot på 500 millioner euro for å overføre europeiske brukerdata til Kina. Ifølge det irske datatilsynet er overføringene et brudd på GDPR.

TikTok Notes legges ned. TikToks forsøk på å konkurrere med Instagram overlevde bare et år etter lanseringen i april i fjor. Appen vil slutte å virke 8. mai. TikTok anbefaler Notes-brukere å heller bruke Lemon8, en annen bilde- og videoapp fra TikToks eierselskap Bytedance.
Nye kreative verktøy for YouTube Shorts. YouTube presenterte en rekke nye verktøy i en bloggpost torsdag. Den viktigste nyheten er et forbedret redigeringsverktøy som skal gjøre det enklere med presis redigering. Et automatisert verktøy vil tilpasse klippene dine til rytmen i musikken du velger, og det blir enklere å bruke maler.
Senere i år skal det også bli mulig å bruke bilder som sticker, og å generere egne stickers med kunstig intelligens.
RunwayML lanserte en ny videomodell. Ifølge selskapet skal den nye modellen, Gen-4, generere video med mer konsistens i karakterer, omgivelser og andre objekter. Det skal gjøre det enklere å generere flere klipp fra den samme scenen. Gen-4 kan også bruke opplastede filer som referanse, og generere nye klipp basert på dem.
Midjourney lanserte en ny modell. Midjourney har lenge vært proffenes favoritt blant de generative bildemodellene. Nå har de endelig lansert en ny versjon av bildemodellen. V7 skal være bygget på en helt ny arkitektur, og skal blant annet respondere bedre til instruksjonene den blir gitt.
Midjourney V7 har personalisering skrudd på som standard. Det vil di at du må tilpasse modellen til dine egne preferanser før du kan bruke den.

Skylight er et TikTok-alternativ som bruker Bluesky-protokollen. AT Protocol, som Bluesky bruker, er en åpen, distribuert protokoll, som gjør at brukerne og innholdet i appene som bruker protokollen ikke kontrolleres av et enkelt selskap. Brukere av Skylight vil dermed få tilgang til alle de over 32 millioner brukerne av Bluesky.
Du kan bruke Bluesky-kontoen din på Skylight, og innholdet du deler på Skylight vil også være tilgjengelig på Bluesky.
TikTok-forbudet i USA ble utsatt igjen. Lørdag gikk fristen ut for å finne en løsning for TikTok i USA. Etter å ha hintet om at en avtale ville komme på plass, valgte Donald Trump i stedet å utsette fristen med ytterligere 75 dager.
Meta lanserte nye AI-modeller. Llama 4 er en ny familie med multimodale AI-modeller som konkurrerer med de største modellene fra OpenAI, Google og Anthropic. I første omgang er to mellomstore modeller, Maveric og Scout tilgjengelig for nedlasting, mens den største modellen, Behemoth, kun er tilgjengelig for utvalgte partnere.
Med et kontekstvindu på hele 10 millioner tokens kan Llama 4 Scout behandle en nesten ubegrenset mengde informasjon når den løser oppgaver.
Llama 4-modellene er sammensatt av flere mindre «ekspert-modeller», som er trent spesielt på ulike områder. Scout består av 16 ekspert-modeller, mens Maveric består av 128 ekspert-modeller. Ved å aktivere bare den mest egnede ekspert-modellen til å løse hver oppgave, kan Llama 4 løse komplekse oppgaver med mye mindre ressurser enn konkurrerende modeller.